METAL KAPI VE ÜST ARAMA DEDEKTÖRLERİ

Kapı tipi metal dedektörleri bina girişlerinde, giriş yapan şahısların üzerinde bulunan Tehdit oluşturacak metal nesneleri tespit etmek için kullanılmaktadır. Metal kapı detektörü titreşimler yayarak geri dönüşleri algılayan bobinler aracılığıyla metal nesneleri belirleyebilmektedir. Yeni tip metal detektörleri ise yan kollarda bulunan LED ler sayesinde metalin kişinin hangi bölgesinde olduğunu da tespit edebilmektedir. Hassasiyet ayarları önceden yapılabilen metal kapı dedektörleri bozuk para, anahtarlık, kemer tokası, düğme gibi insanların üzerinde genel olarak bulunabilecek metallere karşı uyarı vermesi engellenebilir. Herhangi bir binaya giriş yapan şahısların tek tek aranması yerine bu işlemi kısa süre içinde gerçekleştiren metal kapı  dedektörü zamandan olduğu kadar kullanılacak personel sayısını azaltarak maliyetten de tasarruf sağlamaktadır. Kapı tipi metal dedektörü, geçiş yapan şahsın üzerinde metal algıladığında bir güvenlik görevlisi el tipi dedektörle daha detaylı bir arama yapabilir.

Tüm bu işlemler daha giriş aşamasında içeriye metal bıçak, silah gibi objelerin içeriye sokulmasını engellemektedir. Son yıllarda özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu havaalanları, alışveriş merkezleri, gece kulüpleri, özel organizasyonlar ve daha pek çok yapıda güvenlik sistemlerinin önemli bir parçası olarak kullanılan metal kapı dedektörleri güvenli bir alanın oluşturulması açısından oldukça hızlı, kolay ve kullanışlı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gelişen teknolojiyle paralel olarak tespit özellikleri ve hızları artan metal kapı dedektörleri en küçük metalleri bile tespit edebilmekte ve sesli, ışıklı uyarı vermektedir. Metal kapı dedektörü seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları şöyle sıralayabiliriz; metal yakalama hassasiyeti nedir, kapı dedektörünün metal hassasiyet ayarı yapılabilmekte midir, yanlış sinyal oranı nedir ve tabii garanti ve herhangi bir arıza durumunda cihazı satın alacağınız firmanın servis koşulları nelerdir.