YANGIN ALARM VE İHBAR SİSTEMLERİ

Yangın İhbar sistemleri meydana gelebilecek bir yangın durumunda koruma  bölgesindeki  dedektörler  saye-
sinde ortamdaki ısı değişikliğini veya dumanı algılayıp size haber vererek can ve mal kaybını minimuma indiren sistemlerdir. Yangın algılama ve ihbar sistemleri  teknoloji olarak iki ana başlık altında ayrılmaktadır.

1. Konvansiyonel Yangın İhbar Sistemleri
Günümüzde genellikle, küçük projelerde  kullanılan bu sistemler, bölge bazlı çalışmaktadır dedektörler ve butonlar aynı hat üzerinden bağlanır ve bir alarm durumunda size yangın yerini noktasal olarak değil bölge bazlı ihbar eder (örneğin 3. kat )

2. Adreslenebilir Yangın İhbar Sistemleri
Büyük ve çok dedektörlü sistemlerde tercih edilen bu teknololojinin avantajı alarm bölgesini noktasal olarak ihbar etmesidir. Bu ihbar sonucunda sistem de bir söndürme otomasyonu mevcut ise bu otomasyon o nokta bazında tetiklenerek söndürme işlemi de noktasal olarak gerçekleştirilebilmektedir (örneğin 4. Kat 2 no’lu oda veya dedektör). Adreslenebilir sistemlerde Dijital ve Analog olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Dijital sistemler kurulum ve kullanım avantajlarının yanı sıra daha yeni teknoloji olması sebebi ile otomasyon sistemlerine ve yazılımlara da entegre edilebilmektedir.